Internet może być bezpiecznym miejscem edukacji, pracy i rozrywki, ale jest to możliwe tylko dzięki znajomości zagrożeń i stosowaniu zasad bezpieczeństwa. Rozwijanie kompetencji cyfrowych, szczególnie w dobie dzisiejszych czasów, związanych z intensyfikacją prowadzonych działań w sieci, jest bardzo ważnym elementem funkcjonowania w świecie. Należy jednak pamiętać, że wkraczanie do świata Internetu i urządzeń ekranowych powinno być wykonywane rozsądnie, bezpiecznie, w oparciu o ustalone zasady oraz pod kontrolą dorosłych. Warto zwrócić uwagę na szczególną rolę rodziców. Wyrazem prawdziwej troski o bezpieczeństwo dzieci w Internecie jest ich edukacja i wychowanie.
Osoby prowadzące:
Beata Chmiel – Czajka – pedagog specjalny
Agnieszka Uszyńska – pedagog specjalny
Adresaci: Zajęcia grupowe kierowane są do uczniów w wieku 7-12 lat, którzy nadużywają urządzeń ekranowych, internetu oraz ich rodziców/opiekunów.
Cele zajęć:
- edukowanie na temat bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii, promowanie higieny cyfrowej, opracowanie domowych zasad ekranowych
- ukazanie pozytywnych zastosowań internetu
- promowanie zasad bezpiecznego i właściwego zachowywania się w sieci oraz kształtowanie postaw empatycznych- netykieta
- profilaktyka zagrożeń online
- wzbogacanie wiedzy rodziców dotyczącej zagrożeń płynących z sieci ( cyberprzemoc, patotreści, seksting, troll parenting, sharenting, wpływ gier cyfrowych), kształtowanie umiejętności przeciwdziałania oraz reagowania w sytuacji wystąpienia
Miejsce i czas warsztatów: zajęcia będą odbywały się stacjonarnie w Poradni w okresie od października 2021 do grudnia 2021. Planowane są cztery spotkania z grupą oraz jedno z rodzicami.
Kwalifikacji do grupy dokonują pedagodzy prowadzący zajęcia:
bchmiel@edu.um.warszawa.pl
auszynska@edu.um.warszawa.pl