Terapia rodzinna

Terapia rodzinna

To forma terapii, której celem jest rozwiązanie problemów i konfliktów w rodzinie oraz odbudowa więzi i prawidłowych relacji pomiędzy jej członkami. Terapia rodzinna opiera się na założeniu, że rodzina jest jak system naczyń połączonych – problemy jednego członka rodziny oddziaływują na pozostałe osoby.
Celem terapii rodzinnej jest odnalezienie źródła problemu w systemie, nazwanie go, a następnie wspólna praca nad jego rozwiązaniem.
Terapię rodzinną w PPP18 prowadzi zazwyczaj 2 terapeutów i polega ona (w zależności od zdiagnozowanego problemu) na spotkaniach wszystkich członków rodziny lub pary rodzicielskiej. Czas trwania sesji i częstotliwość jest ustalana podczas pierwszych konsultacji z terapeutami (zazwyczaj terapia rodzinna odbywa się raz na dwa lub trzy tygodnie).
Rodzina może być zakwalifikowana do terapii rodzinnej, jeśli przynajmniej jedno dziecko w rodzinie uczęszcza do placówki edukacyjnej z terenu działania PPP 18.
W pierwszej kolejności do terapii rodzinnej kwalifikowane są rodziny z zaleceniem odbycia takiej terapii przez zespół orzekający w sprawie dziecka/ucznia będącego pod opieką Poradni.

Psychoterapeuci prowadzący terapię systemową rodzin i par w PPP 18:
Dorota Gąsiorowska i Monika Górniak-Ciosek
Marta Policewicz-Podgórska i Aleksandra Wilczewska-Babut
Małgorzata Morka i Natalia Przybyszewska
Katarzyna Borkowska i Ewa Pietrzela