Rodzicu, nie jesteś sam!” Grupa dla rodziców dzieci z zaburzeniami rozwojowymi w wieku 2-6 lat

Grupa dla rodziców „Rodzicu, nie jesteś sam!” to cykliczne spotkania o charakterze edukacyjno-wsparciowym, podczas których każdy może podzielić się swoimi doświadczeniami, troskami i radościami z osobami, które borykają się z podobnymi problemami związanymi z wychowaniem dziecka z zaburzeniami rozwoju.

Przy okazji spotkań rodzice będą mieli także okazję do pogłębienia wiedzy na tematy związane z wychowaniem i terapią dziecka oraz rozwoju swoich kompetencji rodzicielskich. Proponowane metody pracy będą uwzględniały specyfikę problemów rozwojowych dzieci.  Grupa ta będzie mieć charakter zamknięty. Spotkania będą odbywały się dwa razy w miesiącu. Wymagana jest wcześniejsza kwalifikacja do grupy – konsultacja wstępna u osób prowadzących (achojecka@edu.um.warszawa.pl lub anna.zareba@edu.um.warszawa.pl).

Dodatkowo raz w miesiącu zapraszamy wszystkich chętnych (także osoby spoza naszej grupy) na spotkania otwarte poświęcone konkretnym zagadnieniom związanym z rozwojem dziecka, jego diagnozą i terapią. Tematy zajęć edukacyjnych ustalane będą na bieżąco
i dostosowane do potrzeb i zainteresowań uczestników. Wymagane są tu wcześniejsze zapisy (achojecka@edu.um.warszawa.pl), nie ma wymogu wcześniejszej kwalifikacji do udziału w spotkaniu – może wziąć w nim udział każda zainteresowana osoba.

Adresaci:

Grupa edukacyjno-wsparciowa jest adresowana do rodziców dzieci w wieku 2,5 – 6 lat posiadających opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, jak również wszystkich zainteresowanych rodziców, u których dziecka rozpoznano lub występuje ryzyko wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu lub inne problemy rozwojowe.


Zapraszamy rodziców, którzy chcą:

  • lepiej rozumieć swoje dziecko, jego potrzeby i emocje,
  • mądrze i z życzliwością towarzyszyć mu w rozwoju,
  • radzić sobie z własnymi uczuciami jako rodzica,
  • towarzyszyć dziecku w przeżywanych przez nie uczuciach,
  • odkrywać, co pomaga dziecku w powrocie do równowagi emocjonalnej,
  • nie dolewać oliwy do ognia, gdy dziecko wybucha,
  • wyposażyć dziecko w kompetencje pozwalające mu radzić sobie w świecie,
  • poznać narzędzia zachęcające dziecko do współpracy,
  • coraz lepiej radzić sobie z codziennymi trudnościami, uwzględniając w tym specyfikę problemów rozwojowych dziecka,
  • wzmocnić lub uwierzyć na nowo we własne kompetencje rodzicielskie,
  • dać sobie prawo do stawiania dziecku mądrych granic,
  • być życzliwym, rozumiejącym, ale stanowczym rodzicem,
  • wymieniać się doświadczeniami z innymi
  • oraz pamiętać o sobie i własnych potrzebach.

Do udziału w otwartych, comiesięcznych spotkaniach  tematycznych zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców – obowiązują wcześniejsze zapisy.

Miejsce i czas warsztatów:

Spotkania będą odbywały się stacjonarnie w siedzibie Poradni lub zdalnie za pośrednictwem platformy Zoom (w zależności od warunków epidemiologicznych oraz potrzeb/możliwości uczestników zajęć) – tryb mieszany.

Grupa edukacyjno-wsparciowa: spotkania dwa razy w miesiącu w okresie październik 2021 r.  – czerwiec 2022 r. (nabór do grupy: wrzesień 2021 r.). Dokładne terminy zajęć zostaną opublikowane pod koniec sierpnia 2021 r.

Otwarte prelekcje i warsztaty dla rodziców: spotkania tematyczne raz w miesiącu w okresie wrzesień 2021 r. – czerwiec 2022 r. Szczegółowy harmonogram i tematy zajęć zostaną opublikowane pod koniec sierpnia 2021 r.

Indywidualne konsultacje dla uczestników grupy edukacyjno – wsparciowej: czas przeznaczony na konsultacje indywidualne z psychologiem i pedagogiem zgodnie
z potrzebami rodzica (raz w semestrze).

Osoby prowadzące:

Anna Zaręba – pedagog specjalny: anna.zareba@edu.um.warszawa.pl

Aneta Chojecka – psycholog: achojecka@edu.um.warszawa.pl

wraz z Zespołem Specjalistów Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka w PPP 18