Celem warsztatów jest pomoc nauczycielom dotkniętym ryzykiem wypaleniem zawodowym w odnalezieniu motywacji do pracy. Nauczyciele uczący dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi są szczególnie narażeni na stres, poczucie zmęczenia, znużenia, rozdrażnienie, brak motywacji do dalszej pracy, poczucie bezsilności, dlatego celem warsztatów jest pomoc nauczycielom w świadomym zarządzaniu swoim stanem emocjonalnym i odnalezienie satysfakcji z pracy.
Zwiększenie motywacji do pracy z uczniami i realizacji zadań edukacyjnych,
Identyfikacja stresorów,
Praca nad zmniejszeniem symptomów wypalenia zawodowego, redukcja napięcia fizjologicznego, redukcja stresu,
Zmotywowanie nauczycieli do otwartości na trudne wyzwania,
Wzrost chęci i gotowości do zmiany,
Poznanie i przećwiczenie technik neutralizujących reakcje stresowe i wypalenie w zawodzie nauczyciela,
Świadomie zarządza swoim stanem emocjonalnym,
Wzrost odporności na sytuacje konfliktowe
Zaplanowanie zmiany.
Osoby prowadzące:
Magdalena Białobrzeska-psycholog, coach VCC, coach grupowy,
Małgorzata Fijałkowska-psycholog, psychoterapeuta, coach,
Magdalena Stasieczek-psycholog, psychoterapeuta.
Warsztaty nt. wypalenia zawodowego dla nauczycieli będą prowadzone w oparciu o techniki coachingu grupowego wraz z elementami psychoedukacji.
Warsztaty nt. wypalenia zawodowego, to czas dla nauczycieli, nauka wyznaczania granic uczniom, doskonalenie umiejętności bycia konsekwentnym, praca nad opanowaniem emocji. Spotkania adresowane są do nauczycieli, którzy w relacjach z uczniem mającym specyficzne potrzeby edukacyjne, napotykają na trudności wychowawcze.
Wypalenie zawodowe wśród nauczycieli, to częste występowanie napięcia i stresu, prowadzące do wyczerpania emocjonalnego, obniżenia motywacji do pracy i zmniejszenia zaangażowania w sprawy szkoły. Zawód nauczycielski cechuje przede wszystkim to, że stawiane są wymagania, które odnoszą się do przekazywania wiedzy, doświadczeń oraz ciągłe oczekiwania bycia kreatywnym, aktywnym, zmotywowanym i zdolnym do rozwijania systemu wartości młodego człowieka, jego postaw i osobowości. Sprostanie tym oczekiwaniom, zwłaszcza podczas pracy z uczniem mającym specjalne potrzeby edukacyjne naraża nauczycieli na wypalenie zawodowe, spadek motywacji do pracy, poczucie przygnębienia. To tylko kilka przykładów – negatywnych konsekwencji może być więcej i mogą one przybrać różną postać.
Ponadto, poszukiwanie skutecznych i sposobów radzenia sobie z wypaleniem zawodowym i brakiem motywacji do pracy, w pojedynkę może okazać się bardzo trudnym zadaniem.
Dlatego chcemy zaprosić nauczycieli na sesje coachingu grupowego z elementami psychoedukacji, dzięki czemu możliwa będzie wymiana do świadczeń, uzyskanie wsparcia od innych pedagogów.
Coaching dla osób dotkniętych wypaleniem zawodowym to proces, którego celem jest wspieranie nauczycieli w dokonaniu zamierzonych zmian w celu powrotu do satysfakcji z aktywności zawodowej, zmniejszenie napięcia psychofizycznego, zmniejszenie drażliwości i poczucia przygnębienia, odbudowanie pozytywnego stosunku do uczniów i ich rodziców.
Warsztaty dla osób dotkniętych wypaleniem zawodowym, to forma pomocy, która opiera się na współpracy coacha z nauczycielami, po to aby pomóc nauczycielom zaplanować zmianę i odnaleźć motywację do pracy, zmniejszyć stres i napięcie, zdać sobie sprawę ze swoich zdolności i talentów, dostrzec własne osiągnięcia, a co za tym idzie lepiej wywiązywać się z powierzonych im zadań edukacyjnych.
Coaching to partnerską relacja coacha z nauczycielami, nastawiona na poszukiwanie rozwiązań, dokonanie zmiany i podjęcie działań zmierzających do poprawy sytuacji zawodowej Coaching jest sposobem na poszukiwanie nowych rozwiązań, nie polega na dawaniu rad przez coacha. Grupowe spotkana nauczycieli z coachem pomagają nauczycielom spojrzeć z innej perspektywy na własne obowiązki zawodowe, poszukać zadowolenia z własnych działań edukacyjnych.
Podczas spotkań nauczyciele poszukują sposobów skuteczne poradzenie sobie w sytuacjach stresujących, weryfikują własne oczekiwania względem pracy z uczniami, uczą się cieszyć drobnymi sukcesami, planują zachowanie równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym. Warsztaty nt. wypalenia zawodowego obejmują cykl grupowych spotkań .
Podczas spotkań zostaną poruszone następujące tematy:
Czym jest wypalenie zawodowe i jakie są jego objawy?
Czynniki wypalenia zawodowego, stresory
Sposoby na poradzenie sobie ze stresem- obserwacja ciała, praca z przekonaniami, techniki relaksacji,
Techniki opanowanie emocji,
Badanie własnego poziomu samooceny i stresu,
Stopień odczuwania stresu,
Skutki wypalenia zawodowego dla nauczycieli,
Sposoby na osiągnięcie zadowolenia zawodowego,
Sposoby zachowania równowagi w życiu zawodowym i prywatnym,
Automotywacja do pracy,
Efektem warsztatów będzie:
Wzrost motywacji do pracy w zawodzie nauczyciela,
Wzrost satysfakcji z pracy,
Świadome zarządzanie swoim stanem emocjonalnym,
Zmniejszenie stresu i napięcia emocjonalnego,
Możliwość otrzymania wsparcia od innych nauczycieli przeżywających trudności związane ze stresem w pracy.
Metody pracy:
Planuje się przeprowadzenie 7 spotkań w terminie od listopada do kwietnia. Zajęcia prowadzone będą stacjonarnie bądź na Skypie. W poniedziałki w godz. 18.-19.30.
Miejsce i czas warsztatów:
Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna nr 18, ul. Koncertowa 4.
Zajęcia będą zrealizowane w poniedziałki w godzinach od 18.00 do 20.00.
Zapisy w recepcji PPP 18 , TEL 22 – 643 78 08 !!!!