„NALEŻY DO DOBREGO WYCHOWANIA DZIECI, AŻEBY DOBRZE WYKSZTAŁCIĆ NARZĘDZIE MOWY, AŻEBY DZIECI NAUCZYĆ KAŻDE SŁOWO DOSKONALE, WYRAŹNIE WYMAWIAĆ.”
J. Śniadecki
Witamy Państwa w krainie logopedii.
W dzisiejszym – mocno skomputeryzowanym świecie, w którym komunikacja słowna i werbalny dialog dawno już zostały zastąpione nowymi technologiami, zapominamy o tym, jak ważna i konieczna jest staranność naszej wymowy. Dzieci, młodzież, ale czasami i my – dorośli nie zwracamy uwagi na dokładność naszej wypowiedzi. Czasami mówimy niewyraźnie, nie dlatego, że występuje rażąca wada wymowy, ale dlatego, że nasze narządy artykulacyjne są słabe, leniwe i po prostu „śpią”. Bierne podczas mówienia wargi, zbyt uproszczone i schematyczne ruchy języka wymagają pewnej porcji energetyzującej gimnastyki artykulacyjnej. Pamiętajmy, że odpowiedni poziom sprawności narządów artykulacyjnych, głównie języka, warg i podniebienia, warunkują prawidłową wymowę poszczególnych głosek naszego dość wymagającego języka polskiego.
Poniżej chcielibyśmy zaprezentować Państwu przygotowane przez zespół logopedów naszej Poradni materiały dotyczące kształtowania prawidłowej mowy u dzieci. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nimi:
Co zrobić, aby mowa naszego dziecka prawidłowo się rozwijała?
Wspomaganie rozwoju mowy dziecka.
Jak powinna wyglądać mowa dzieci?
Wytęż wzrok – o percepcji wzrokowej słów kilka.
Wytęż słuch – o percepcji słuchowej słów kilka.
Dlaczego tak często dzieci nie słuchają, chociaż słyszą? CAPD – to warto wiedzieć.
W tym linku znajdziecie Państwo porady dla rodziców, czyli – 12 przykazań logopedycznych:
https://sway.office.com/XW5CReNDmat53E2d?ref=Link
ZESPÓŁ LOGOPEDÓW PPP 18:
Małgorzata Hryniewicz – Czarnecka, Wanda Matusiak, Ewa Gromuł, Elżbieta Spakowska